Cokolwiek zechcesz – zrobisz z Fundacją PZU
„Cokolwiek zechcesz – zrobisz.
Terapia ruchowa dzieci niepełnosprawnych fizycznie.”
projekt współfinansowany przez Fundację PZU
Sprawność fizyczna jest jedną z ważniejszych potrzeb człowieka Dzięki niej jesteśmy samodzielni i samowystarczalni. A co z osobami, które nie poruszają się lub poruszanie mają ograniczone – tak jak się dzieje w wypadku naszych podopiecznych?
Tylko wszechstronna rehabilitacja wykorzystująca różnorodne metody terapeutyczne daje szansę na poprawę jakości ich życia Ćwiczenia korekcyjno-lecznicze w wodzie są jedną z niewielu form ruchowych, które umożliwiają harmonijne rozwijanie całego ciała z minimalnym ryzykiem urazowości. Dzięki Fundacji PZU w okresie od 1 września 2017r do 28 lutego 2018r nasi podopieczni skorzystali z 500 godzin indywidualnej terapii w wodzie. Zajęcia prowadzili wykwalifikowani rehabilitanci na basenie w Mińsku Mazowieckim. W zajęciach uczestniczyło 20 osób. Wszystkie te osoby to dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi w wieku od 3 do 24 roku życia. Nasi podopieczni to m.in. dzieci z porażeniem mózgowym, autyzmem i innymi schorzeniami genetycznymi wymagający stałej wszechstronnej terapii. To osoby, które poza niepełnosprawnością intelektualną /od umiarkowanej do głębokiej/, są niepełnosprawne fizycznie w stopniu znacznym Dzięki realizacji projektu zauważyliśmy, że u uczestników zajęć nastąpiło m.in. zmniejszenie napięcia mięśniowego, rozluźnienie i wzmocnienie ogólne, wzrost wytrzymałości, zwiększenie zakresu ruchomości.
W terapii osób niepełnosprawnych trudno mówić o szybkich zmianach, spektakularnej poprawie. Jednak codzienna, systematyczna rehabilitacja ma zdecydowanie pozytywny wpływ na rozwój fizycznej sprawności naszych podopiecznych. Poza tym zajęcia te są bardzo lubiane przez ich uczestników. Ponad to nie bez znaczenia dla nas jest to, że dzięki upowszechnieniu realizacji projektu /fora społecznościowe, spotkania z pełnosprawną młodzieżą i osobami dorosłymi na basenie ogólnodostępnym/ przełamujemy stereotypy na temat niepełnosprawności. Mamy nadzieję, że zwiększamy u społeczności lokalnej wiedzę na temat ograniczeń z jakimi na co dzień spotykają się osoby niepełnosprawne.
Dziękujemy Fundacji PZU za wsparcie finansowe i ogromnie żałujemy, że projekt dobiegł już końca.
Dodano: 2 marca 2018