Przejdź do
stowarzyszenia
Stowarzyszenie pomocy dzieciom niepełnosprawnym Możesz Więcej Mińsk Mazowiecki

Święto konstytucji 3 Maja 2014

W naszej małej szkole wszyscy mamy wielkie serca dla ukochanej Ojczyzny. Dlatego też pamiętamy o ważnych świętach jej poświęconych.

W związku ze zbliżającą się majówką, podczas której okazji do radowania się z bycia Polakami nie brakuje, postanowiliśmy uczcić nasze narodowe święta już 30 kwietnia.

Wspominaliśmy 1 Maja- Święto Pracy, 2 Maja- Dzień Flagi RP, oraz co najważniejsze 3 Maja- rocznicę uchwalenia  pierwszej polskiej konstytucji.

Aby poczuć się prawdziwymi Polakami  nasi uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami i terapeutami spędzili  dzień na wspólnych zajęciach, podczas których poznawali

symbole narodowe. Każdy z uczestników, przyozdobiony biało- czerwoną wstążką słuchał (a kto mógł to śpiewał)polski hymn.

Wszyscy mogli dotknąć i obejrzeć nasze narodowe godło oraz flagę, słuchając przy tym wierszyków- rymowanek o tych symbolach.

Dużo radości sprawiło dzieciom, a także i dorosłym śpiewanie piosenek o naszej Ojczyźnie. Największe zainteresowanie wzbudził energiczny i radosny utwór pt. „Kocham Cię Polsko!”, podczas śpiewania którego WSZYSCY daliśmy się ponieść bardzo pozytywnym emocjom. Każda buzia była roześmiana od ucha do ucha, a przecież o to chodzi, abyśmy czuli się szczęśliwi w naszym kraju.

Dzieci z naszej szkoły poznawały swą Ojczyznę także poprzez oglądanie mapy konturowej Polski. Wychowawcy wyjaśnili im, że taki kształt ma nasza Ojczyzna oraz, że najważniejszym miastem jest stolica, czyli Warszawa, a najdłuższą rzeką Wisła. Poznawaliśmy także miejscowości, w których sami mieszkamy bo to wszystko przecież też jest Polska!

Sporym zaskoczeniem okazało się wspólne napisanie naszej szkolnej konstytucji. Każdy mógł wnieść propozycję zapisu praw i obowiązków w tym dokumencie, a potem wszyscy ochoczo go podpisaliśmy, zobowiązując się jednocześnie do przestrzegania go.

By jeszcze bardziej wyrazić naszą miłość do Polski, dzieci wraz z opiekunami wykonały piękne prace – biało czerwone kwiaty dla naszej Ojczyzny przy spokojnym akompaniamencie takich wzruszających utworów jak „Hymn do miłości Ojczyzny”, czy „Polonez a- moll. Pożegnanie Ojczyzny”.

Na sam koniec powędrowaliśmy, by zapalić znicz i pomodlić się w szczególnym miejscu – przy Mogile Powstańców Styczniowych, która znajduje się niedaleko naszej szkoły.

W ten sposób chcieliśmy wyrazić nasz szacunek dla rodaków, którzy oddali życie za Polskę wiele lat temu.

To był dzień pełen wrażeń, który na długo zapamiętamy. Jesteśmy dumni z bycia Polakami i cieszymy się, że także w naszej szkole uczciliśmy pamięć Ojczyzny.

Dodano: 30 kwietnia 2014

Dziękujemy naszym partnerom

Dziękujemy naszym darczyńcom

©2015 Wszystkie prawa zastrzeżone Stowarzyszenie „Możesz Więcej”

Tworzenie stron www - Veden.pl