Przejdź do
edukacji
Stowarzyszenie pomocy dzieciom niepełnosprawnym Możesz Więcej Mińsk Mazowiecki

MÓWIĆ BEZ SŁÓW

MÓWIĆ BEZ SŁÓW

projekt finansowany przez Fundację PZU w ramach konkursu:

Młodzi niepełnosprawni – sprawni z Fundacją PZU/2020

Każdy zapewne zgodzi się ze stwierdzeniem, że „Komunikacja jest jedną z najważniejszych potrzeb psychicznych każdego człowieka.” To dzięki tej umiejętności uczestniczymy w życiu społecznym.

A co z naszymi uczniami, którzy na skutek różnorodnych zaburzeń, nie mówią lub ich mowa jest niezrozumiała dla otoczenia? ( Na 25 uczniów Zespołu tylko 3 porozumiewa się z otoczeniem w sposób werbalny) Czy z powodu braku mowy, można odebrać im prawo „głosu”… ???

Brak umiejętności porozumiewania się stwarza problemy, powoduje wiele stresujących dla naszych uczniów sytuacji. Czują się niezrozumiane, wyobcowane i odizolowane od świata ludzi mówiących. Szansą na zmianę tej sytuacji jest porozumiewanie pozawerbalne w postaci umownych symboli i gestów, tzw. komunikacja alternatywna AAC, która dla wielu dzieci i dorosłych z poważnymi zaburzeniami mowy i języka, służy jako „głos” umożliwiający kontakt z innymi ludźmi, uczestniczenie w codziennym życiu oraz ułatwienie integracji społecznych.

Od kilku lat stosujemy z powodzeniem tę metodę w codziennej pracy. Jednak Zespół się „rozrasta” – przybywa nowych uczniów, przybywa także kadry, która do tej pory niewiele miała wspólnego z komunikacją alternatywną. Dlatego też po raz kolejny przystąpiliśmy do konkursu ogłaszanego rokrocznie przez Fundację PZU i WYGRALIŚMY – otrzymaliśmy dotację, którą przeznaczamy na szkolenia teoretyczne i przede wszystkim praktyczne – z każdym uczniem indywidualnie. W zajęciach mogą brać udział także rodzice uczniów, by kontynuować w domu wypracowane w szkole metody porozumiewania z dzieckiem.

Dziękujemy Fundacji PZU za wsparcie.

Dodano: 23 września 2020

Dziękujemy naszym partnerom

Dziękujemy naszym darczyńcom

©2015 Wszystkie prawa zastrzeżone Stowarzyszenie „Możesz Więcej”

Tworzenie stron www - Veden.pl