Integracyjna gra terenowa w 100–lecie odzyskania niepodległości
Pokonywać własne słabości i ograniczenia nie jest łatwo. Robić to z uśmiechem na ustach jest jeszcze trudniej. Doświadczyć ogromnego wysiłku fizycznego po to, by sobie uświadomić jaki trud ponosili powstańcy, żołnierze, bohaterowie narodowi, walczący o naszą wolność, ukrywający się w lasach jest ogromnym wyzwaniem. A co dopiero, gdy tego wyzwania podejmują się niepełnosprawne dzieci, z których znakomita większość nie potrafi chodzić?
12 września Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Możesz więcej” we współpracy z wolontariuszami z „Roztoczańskiej Watahy” oraz przy wsparciu finansowym Powiatu Mińskiego zorganizowało dla podopiecznych, przyjaciół i wolontariuszy „Integracyjną grę terenową w 100-lecie odzyskania niepodległości”. Przez kilka godzin ponad 50 uczestników po przejściu szkolenia survivalowego (nawigacja, szkolenie medyczne, szkolenie z maskowania) biegało po lasach w okolicach Zglechowa po to by zaliczyć kolejne punkty gry, a były nimi: zajęcia wysokościowe (wspinaczka), rozpalanie ognia z wykorzystaniem krzesiwa oraz wykonanie niewidocznego ogniska, zajęcia strzeleckie, udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej, zaopatrzenie rannego, tor przeszkód oraz przeprawa przez przeszkodę wodną (bagno). Podczas odpoczynku przy ognisku snuta była opowieść „Polskie drogi ku niepodległości”, po to by przybliżyć dzieciom najważniejsze punkty naszej trudnej i bolesnej historii. Gra zakończyła się złożeniem kwiatów na mogile Powstańców Styczniowych znajdującej się w Nowym Zglechowie. A potem można już było odpocząć podczas wspólnego biesiadowania na terenie Zespołu Niepublicznych Specjalnych Placówek Oświatowych „Możesz więcej”.
Dziękujemy wolontariuszom, ze Szkoły Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Dębem Wielkim oraz Gimnazjum Gminnego im. Bohaterów Powstania Listopadowego w Dębem Wielkim . Z nimi nasza gra była możliwa do zrealizowania.
Satysfakcja z ukończenia gry i otrzymania na koniec certyfikatu też była ogromna. Teraz można być pewnym, że wszyscy uczestnicy gry daliby radę samodzielnie przetrwać w lesie czy w innych nietypowych warunkach, umieliby pokonać własny strach i niemoc oraz udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej. A takie umiejętności są przecież bezcenne. Chociaż bezcenne jest także podtrzymywanie polskiej tradycji narodowej w taki sposób w jaki jest to możliwe ze względu na różne ograniczenia i przeszkody. Po raz kolejny pokazaliśmy , że z prawdziwymi przyjaciółmi każdego dnia MOŻEMY WIĘCEJ!
Zadanie „Integracyjna gra terenowa w 100–lecie odzyskania niepodległości” zostało dofinansowane ze środków budżetu powiatu mińskiego.
Dodano: 18 września 2018