Przejdź do
edukacji
Stowarzyszenie pomocy dzieciom niepełnosprawnym Możesz Więcej Mińsk Mazowiecki

Charytatywny Rajd Samochodowy Szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego

Charytatywny Rajd Samochodowy Szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego organizowany przez Stowarzyszenie „Możesz Więcej” i LOT Wielki Gościniec Litewski odbył się w dniach 19- 21 maja 2017r.

19 maja o godz. 9.00 ze skweru Niepodległości w Sulejówku wystartował I charytatywny, samochodowy Rajd Szlakiem Wielkiego Gościńca Litewskiego. Zebranych powitali: Burmistrz Miasta Sulejówek Arkadiusz Śliwa oraz Wicestarosta Powiatu Mińskiego – Krzysztof Płochocki. W rajdzie wzięły udział załogi samochodowe i motocyklowe, najbardziej charakterystyczny był samochód i szare mundury Związku Piłsudczyków z Gdańska.

Wicestarosta, Burmistrz oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Wielki Gościniec Litewski i Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Możesz więcej” wspólnie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod „kamienieniem” upamiętniającym Twórców Niepodległej. Uczestnicy rajdu wykonali wspólne pamiątkowe zdjęcia przy pomniku Marszałka autorstwa Karola Badyny pn. „Lekcja historii”.

Cukiernia „Babeczki” z Sulejówka przygotowała z tej okazji słodki poczęstunek – miejscowy specjał „Cynamonowe suchary Marszałka”.

Podczas rajdu uczestnicy dotrą do miejsc na codzień niedostępnych dla zwiedzających, m.in. zobaczą Gościniec Goździejewski w Gminie Dębe Wielkie, Zamek w Liwie, Krypty klasztoru w Węgrowie, Zajazd w Miedznie, starą cukrownię w Sokołowie Podlaskim, Drohiczyn i Wilno.


Śmiałkowie wyruszyli na szlak 19 maja z Sulejówka , posilając się sucharami Marszałka. Na trakcie nasi bohaterzy mieli okazję i odwagę  wzmocnić się Dębską kawą żołędziówką – w Gościńcu Goździejewskim (Gm. Dębe Wielkie). Podróżujących ugościł również Zamek w Liwie, gdzie kasztelan opowiedział o eksponatach i odwiedzającej Zamek Żółtej Damie. W Węgrowie bazylika i magiczne lustro Twardowskiego. Zgodnie z tradycjami Gościńca zajechaliśmy do Zajazdu w Miedznie, gdzie zajrzeliśmy również do Sanktuarium Maryjnego. W zajeździe czekał na nas poczęstunek, a przy tunelu w podziemiach, nasi śmiałkowie chcieli podjąć próbę odnalezienia skarbu królowej Bony. Jednak chcąc zobaczyć jak najwięcej ruszyliśmy dalej do Sokołowa Podlaskiego. Tam na terenie Starej Cukrowni czekały na nas zabytkowe auta. Każdy mógł zasiąść za kierownicą niezwykłego samochodu( były różne). Spragnieni  kolejnych wrażeń i głodni smaków Podlasia ruszyliśmy do Drohiczyna na obiad. Tam w Restauracji Zamkowej spróbowaliśmy lokalnej kuchni i zwiedziliśmy Muzeum Kajaków i Starych Motocykli. Na zakończenie dnia zdobyliśmy  Górę Zamkową, aby podziwiać piękny widok na rzekę Bug. Po całym dniu wrażeń i smaków na szlaku, ruszyliśmy do Augustowa, aby nabrać sił przed podróżą do Wilna. 20 maja zwiedzanie rozpoczęliśmy od cmentarza na Rossie, aby uwieńczyć naszą podróż w 150. rocznicę urodzin Marszałka zapaliliśmy  znicze przy grobie „Matki i Syna”. Zwiedzanie starego miasta rozpoczęliśmy od  Ostrej Bramy a potem było wiele miejsc związanych z polską kulturą i historią. Nasz spacer odbywał się przy dźwiękach muzyki Festiwalu Grajków Ulicznych.
Miejsca i historie ze szlaku np;pomnik Barbary Radziwiłłówny w Wilnie , Węgrów z lustrem Twardowskiego, który wywoływał ducha ukochanej Barbary na życzenie króla, pałac – gdzie Ogiński gościł Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Sokołowie Podlaskim i miejsce, gdzie mieszkał w Wilnie, a wreszcie Marszałek, który łączy nasz trakt od Sulejówka do Wilna pozostaną w naszych wspomnieniach. Tu wspomnienia utrwalone na fotografiach.

Miejsca które odwiedziliśmy i historie, które usłyszeliśmy pokazują, że Wielki Gościniec Litewski to nie kreska na mapie, ale szlak, który faktycznie łączył i łączy do dziś. Podróż szlakiem to wspaniała przygoda. Zapraszamy na trakt!

Dodano: 23 maja 2017

Dziękujemy naszym partnerom

Dziękujemy naszym darczyńcom

©2015 Wszystkie prawa zastrzeżone Stowarzyszenie „Możesz Więcej”

Tworzenie stron www - Veden.pl