Przejdź do
edukacji
Stowarzyszenie pomocy dzieciom niepełnosprawnym Możesz Więcej Mińsk Mazowiecki

Gra terenowa – PRZETRWANIE

Twoim zadaniem jak to jest przeprawić się przez bagno !

Nie przejdę ! nie dam rady….

Przejdziesz, bo musisz pokazać wszystkim, że możesz więcej !

Dojechałem do Zespół Niepublicznych Specjalnych Placówek Oświatowych „Możesz więcej” w Nowym Zglechowie ok. godziny 10.10. Gra Terenowa „Przetrwanie” zaczynała się o 10.00, ale pomyślałem, że 10 minut to małe spóźnienie. Zdziwiłem się, kiedy czekała już na mnie cała grupa i za brak punktualności dostałem za zadanie zrobić 10 pompek. Chwilę później stałem już szeregu i oglądałem pokaz rozbrajania napastnika uzbrojonego w nóż oraz pistolet. Dwa sprawne chwyty i broń była już w rękach instruktora, a napastnik leżał na ziemi. Witam  Was na grze terenowej „Przetrwanie”, powiedział instruktor i kazał oddać telefony oraz zegarki. Po podziale na grupy rozpoczęliśmy szkolenia :

Na początku wymazaliśmy sobie twarze zielono-brązową farbą maskującą. – Widzę twoje powieki i uszy. To źle – niedostatecznie ocenił mój make up instruktor. Na szczęście poprawił go kolega.  Szkolenie medyczne i survivalowe prowadzone przez Dowódcę uświadomiło mi co mnie czeka na trasie – nigdy się nie poddawajcie i zawsze walczycie do końca; najważniejsze jest Wasza psychika ! – powiedział nam na koniec. Ostatni etap to szkolenie z nawigacja prowadzone przez Wujka. Kompas, mapa, odległość nabrały dla mnie nowego znaczenia. Bądź dokładny i precyzyjny.

Przed wymarszem grupy dostaliśmy jeszcze jednego towarzysza : 25 kilogramowy plecak, który mieliśmy nieść przez całą trasę. Wziąłem go jako pierwszy na plecy, dostaliśmy ostatnie instrukcje i ruszyliśmy do pierwszego punktu, gdzie czekał na nas instruktor, pokazał kolejny punkt na mapie. Spojrzałem przed siebie : pokrzywy, krzaki i podmokły teren i do tego ciężki plecak. Na szczęście byłem w grupie : wezmę plecak ! ja pójdę pierwszy i zrobię przejście ! Ruszajmy ! Poczułem,  że mogę na nich liczyć i że razem możemy więcej. Pokonaliśmy razem przeszkody i już byliśmy przy wspinaczce. Dwóch instruktorów przygotowało stanowisko i po chwili już byłem na dole. Szybki marsz przez wąwóz, wspinaczka pod górę i kolejne zadanie do wykonania. Tym razem, aby dostać kolejne współrzędne musieliśmy wykonać jako grupa 22 pompki dla Weteranów. Brawo ! odległość 1200 m, azymut 150 stopnie, ruszajcie – usłyszeliśmy od instruktora i po chwili już wchodziliśmy do lasu.

Udało się ! jesteśmy, chwila przerwy. Obiecali nam ognisko i kiełbaski, jestem już trochę głodny, więc nie mogę się doczekać. Obiecali, ale nie powiedzieli, że ognisko ma być niewidoczne, a za ketchup lub musztardę trzeba było zapłacić 5 pompkami. Dowódca pokazał budowę ogniska typu Dakota – ukryte w ziemi z tunelem dolotowym ustawionym pod kątem 45 stopni. Zebraliśmy paliwo i przy użyciu krzesiwa zabraliśmy się do rozpalania ogniska. Użyj kory brzozy, pali się jak papier – podpowiedział instruktor. Jest ! Pali się, szybko dołóżcie drobnych gałęzi, mówię – walczymy o ten ogień i nic mnie nie ucieszyło od dawna jak ta zwyczajna kiełbaska z ogniska, które sam rozpaliłem bez zapałek. Macie jeszcze trzy minuty do wymarszu ! – szybka komenda i już byliśmy na nogach. Kolejny azymut oraz odległość: ty nawigujesz, ja Ci pomogę, Wy liczycie parokroki, czyli to ile par kroków robisz na 100 metrów.

Nagle stop ! Wśród Was jest ranny – mówi dowódca i wybiera jedną osobę, której zabiera buty. Naszym zadaniem jest zbudowanie noszy i opieka nad rannym. Buduje nosze i cały czas myślę o tym, że „ranny” waży ponad 100 kg. Muszą być solidne, od tego zależy czy dotrzemy do punktu ewakuacyjnego. Oddaję swoją kurtkę, żeby „ranny” miał wygodnie. Druga grupa używa foli NRC,  aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała osoby poszkodowanej. Nieśmy, nie jest lekko bo teren jest nierówny, ale wiem, że musimy dać radę. Udało się, jestem zadowolony, ale musimy ruszać dalej. Strzelam z wiatrówki, trafiam za pierwszy razem :dobry strzał – chwali mnie instruktor. Przed nami tor przeszkód – zasieki z drutu kolczastego, opony i inne przeszkody.

– Trochę nisko ten drut – mówię do kolegi z grupy

– Damy radę ! – mówi i startuje.

Idę za nim, czołgając się po ziemi. Koleżanka zaczepiła się, będzie musiała iść z dziurą w spodniach. Druga zaczepia się włosami – już wiecie dlaczego żołnierze mają krótkie włosy – żartuje instruktor. Widzę, przed nami zbiornik wodny i dwa pontony – uff, wiedziałem, że trzeba będzie przeprawić się przez bagno i czuję ulgę, że mogę to zrobić przy użyciu pontonu. Woda jest brudna i strasznie cuchnie; nie chce się zmoczyć. Przepływamy na drugą stronę; nie jest łatwo bo przeszkadzają nam krzak i glony. Schodzę na brzeg i nie wierzę własnym oczom : przed sobą mam drugie bagno, a w nim po pas stoi instruktor, obwiązany liną  : Zapraszam ! Łapie linę i czuję jak moja stopa zapada się prawie po kolano w muł, ale idę – muszę, nie mogę zawieść grupy. Jeszcze 30 metrów, 20, 10, ktoś się przewraca –  łapie go ! Idziemy dalej, nareszcie brzeg. Instruktor wskazuje metę – jeszcze trzy kilometry i czeka na nas ognisko. Idziemy w mokrych ubraniach, ale z uśmiechem na ustach. Dałem radę, pokazałem, że mogę więcej.

Gra terenowa „Przetrwanie”  organizowana przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Możesz Więcej” oraz Roztoczańską Watahę już za nami. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wytrwałość.

Udało nam się zebrać 3000 zł, całkowity dochód z imprezy został przekazany na budowę wielospecjalistycznego ośrodka opieki dziennej Jak zwykle nie zawiedli nas lokalni przedsiębiorcy, którzy ufundowali nagrody dla uczestników: Militaria NATO, Restauracja Masala, Restauracja „Strefa Smaku”, Restauracja Champions, Oriflame, Procter&Gamble.

Serdeczne podziękowania należą się również mediom, które objęły nasze wydarzenie patronatem medialnym: niezawodny Medial Piątkowski, TVP3 Warszawa, Strefa Mińsk, Ogłoszeniowa net.

Zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Możesz więcej”.

Tu galeria zdjęć z wydarzenia

Zapraszamy do poczytania i obejrzenia relacji TV w Strefa Mińska, TVP3 oraz strumieniu Co Słychać TV:

https://warszawa.tvp.pl/34020376/16092017

https://www.youtube.com/watch?v=k-lPnBUkfiQ

http://www.strefaminsk.pl/artykul/2805/gra-terenowa/

Dodano: 20 września 2017

Dziękujemy naszym partnerom

Dziękujemy naszym darczyńcom

©2015 Wszystkie prawa zastrzeżone Stowarzyszenie „Możesz Więcej”

Tworzenie stron www - Veden.pl